
Edukacja przez zabawę – psycholog radzi, jakie zabawy wspomagające rozwój przedszkolaka wybrać
Artykuł sponsorowany.
Dziecko w wieku przedszkolnym jest niezwykle ciekawe świata, a przy tym posiada już dużą wiedzę oraz mnóstwo umiejętności, które chce wykorzystywać w codziennym życiu. Przedszkolaki uwielbiają poznawać świat poprzez różnego rodzaju zabawy, zarówno te rozwijające zdolności plastyczne i umiejętność logicznego mylenia, jak i te wspomagające ich rozwój fizyczny. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w ten sposób dziecko nieustannie się rozwija i nabywa nowych kompetencji. W obecnym, pełnym technologii świecie taka zabawa bywa jednak czasem utrudniona. Ekrany blokujące rozwój malucha atakują nas z każdych stron, a dzieci kuszone otaczającymi je telewizorami, smartfonami i tabletami nie zawsze uznają każdą zabawę za atrakcyjną. Co zatem zaproponować przedszkolakowi, by dziecko czuło się usatysfakcjonowane, a przy tym efektywnie spędziło czas?
W co bawić się z przedszkolakiem w domu?
Dziś zapytaliśmy o to prawdziwego eksperta w tej dziedzinie. Oto interesujące zabawy wspomagające rozwój przedszkolaka, które poleca Psycholog Beata Załucka-Gosk, specjalizująca się w profilaktyce, diagnostyce i terapii wszelkich zaburzeń w regulacji stosunków człowieka z otoczeniem, pomagając odnaleźć właściwą drogę w życiu.
Czas, który możemy spędzić ze swoim nieustannie rozwijający się dzieckiem jest szalenie ważny, zarówno dla jego kompetencji, jak i więzi pomiędzy dzieckiem a rodzicem. Warto jest go zatem dobrze wykorzystać oraz zaplanować zabawy, które będą ciekawą rozrywką oraz zapewnią naszemu dziecko odpowiedni rozwój. Nie zostawiajmy dziecka sam na sam z ekranem, a stwórzmy mu raczej możliwość harmonijnego rozwoju, co na pewno zaprocentuje w przyszłości. Oto kilka rozwojowych zabaw, które sprawdza się w przypadku przedszkolaka.
Zabawy konstrukcyjne, czyli budowanie z klocków
Różnego rodzaju klocki to jedna z ciekawszych propozycji dla dzieci w tym wieku. Przedszkolaki uwielbiają konstruować, a następnie wykorzystywać swoje twory w kolejnych zabawach. W ten sposób dzieci uczą się nie tylko kreatywności, ale i rozwijają swoje umiejętności manipulacyjne i manualne. Dodatkowo odtwarzanie jakiegoś wzoru z klocków rozwija u dziecka umiejętności przestrzenne oraz doskonali jego zdolności do dostrzegania wzorów i symetrii, co jest niezwykle przydatne przy późniejszej nauce matematyki.
Zabawy językowe
Wiek przedszkolny to okres intensywnego rozwoju mowy, która w wieku od 3 do 6 lat daleka jest od ideału. Świetnym sposobem na połączenie rozrywki i nauki wymowy są różnego rodzaju zabawy językowe z elementami ćwiczeń logopedycznych. Jedną z propozycji takich zabaw są ćwiczenia przed lustrem, takie jak wysuwanie języka jak najdalej na brodę, kląskanie, udawanie odgłosów zwierząt, „czyszczenie” wnętrza buzi językiem i wiele innych. Wszystkie one prowadzą do wzmocnienia mięśni wewnątrz jamy ustnej i poprawę wymowy malucha.
Zabawy muzyczne
Dzieci w wieku przedszkolnym uwielbiają muzykę i bardzo chętnie uczestniczą w zabawach muzycznych.W ten sposób kształtują swoje poczucie rytmu, a także wrażliwość muzyczną. Idealnym pomysłem na tego typu zabawę połączona z integracją domowa jest stworzenie własnego balu karnawałowego lub nauka prostego układu tanecznego do jednej z ulubionych piosenek dziecka.
Zabawy sensoryczne i plastyczne
Kolejnym rozwojowym rodzajem zabaw, w których chętnie uczestniczą dzieci w wieku przedszkolnym są różnego rodzaju zabawy sensoryczne i plastyczne. Można do nich wykorzystać masy solne, plasteliny, czy popularny obecnie slime. W trakcie takich zabaw dziecko może tworzyć własne kompozycje i figurki ucząc się przy tym kolorów, faktur i stanów skupienia. Ugniatanie, wałkowanie oraz krojenie różnych mas pozwala również ćwiczyć zdolności manipulacyjne oraz manualne malucha.
Zabawy ruchowe na świeżym powietrzu
Ostatni rodzaj prezentowanych zabaw to połączenie rozwoju umiejętności dziecka z korzystnym wpływem świeżego powietrza na jego zdrowie. Wybierając różnorodne zabawy na zewnątrz możemy zadbać o wszechstronny rozwój przedszkolaka, zarówno ten fizyczny, jak i umysłowy. Jedną z propozycji może być zabawa w piaskownicy, która pozwala na usprawnianie koordynacji ręka-oko oraz kreatywności i wyobraźni dziecka.Budowanie z piasku to również świetny trening ręki oraz nauka cierpliwości.