Pielęgnacyjne i lecznice właściwości żywicy sosnowej
Drzewa, szczególnie iglaste, wytwarzają w przestrzeniach międzykomórkowych nierozpuszczalne w wodzie substancje, o działaniu antyseptycznym, dezynfekującym, antybakteryjnym i przeciwgrzybiczym, nazywane żywicami. Otrzymywane są one w procesie zwanym żywicowaniem. Proces ten polega na nacinaniu kory drzew iglastych, głównie sosny, i zbiorze wyciekającej żywicy do specjalnych pojemników.
Żywice – bogactwo natury
Sosny są wyjątkowo bogate w żywicę, ponieważ jej przewody żywiczne są długie, liczne i połączone poprzecznie. W składzie żywicy sosnowej można znaleźć:
- olejki eteryczne (głównie sosnowy i terpentynowy),
- garbniki,
- flawonoidy,
- witaminę C oraz
- kwasy fenolowe.
Z tego powodu na bazie żywicy sosnowej produkuje się wysokogatunkowe, pełne wartości odżywczych dla organizmu kosmetyki naturalne.
Kosmetyki naturalne – najwyższa jakość
Kobiety są coraz bardziej świadome tego, że w większości kosmetyków znaleźć można konserwanty i substancje pochodzenia sztucznego. Z tego powodu, chętniej sięgają po droższe kosmetyki naturalne, które przynoszą ukojenie ich skórze i zapewniają najlepsze nawilżenie. Żywica sosnowa, bogata w olejki eteryczne, jest doskonałą bazą dla kosmetyków naturalnych, szczególnie kremów i maseczek. Naturalne kremy żywiczne dedykowane są dla skóry potrzebującej nawodnienia i odżywienia. Dzięki swoim fantastycznym właściwościom, kremy na bazie żywicy sosnowej zwiększają odporność skóry na czynniki zewnętrzne, nawilża i poprawia elastyczność. Chroni również przed namnażaniem bakterii i grzybów na skórze twarzy.
Wśród kosmetyków naturalnych zawierających ekstrakt z żywicy sosnowej można również wyróżnić szeroką gamę mydeł w płynie do rąk i ciała, o działaniu przeciwzapalnym. Zawarta w składzie mydła żywica sosnowa sprawia, że mydło delikatnie pielęgnuje i oczyszcza skórę. Obecność olejków eterycznych i witamin odpowiada za łagodzenie podrażnień, zmniejszenie świądu, przyspieszenie gojenia się drobnych ran i zadrapań oraz ogólnie odświeżenie organizmu. Ekstrakt z żywicy obecny w mydłach w płynie normalizuje pracę skóry mającej problemy z łuszczycą, swędzeniem czy łojotokiem.
Działanie odprężające
W związku z tym, że kosmetyki na bazie żywicy sosnowej działają odprężająco na skórę, producenci kosmetyków naturalnych stworzyli kosmetyki do kąpieli również zawierające w swoim składzie żywice. Szczególne działanie ma sól do kąpieli z ekstraktem z żywicy sosnowej, która łagodzi stany wzmożonego stresu i napięcia nerwowego. Wzmacnia również serce i układ nerwowy. Odpowiedzialne są za to olejki eteryczne, unoszące się z ciepłej kąpieli i działające pozytywnie na organizm. Kąpiel w wodzie z solą z wyciągiem z żywicy sosnowej działa silnie uspokajająco, wycisza i odpręża. Dodatkowo, ekstrakt z żywicy sosnowej ma właściwości przeciwzapalne, dezynfekujące, przyspiesza regenerację tkanek, poprawia koloryt skóry i pomaga zachować młodzieńczy wygląd. Taką sól do kąpieli nabyć można na https://www.kosmetykanatury.pl/pl/p/Kojaca-sol-do-kapieli-Zywica-Sosnowa/1871.
Relikty z przeszłości
Domowe przepisy na maść na bazie żywicy sosnowej są już prawie zapomniane. A jednak tym domowym sposobem można skutecznie leczyć oparzenia, blizny, wrzody, łuszczycę, trudno gojące się rany i przeziębienie. Maści lecznicze, bazujące na żywicy sosnowej sporządza się z wosku pszczelego i oleju kokosowego (lub innego naturalnego tłuszczu), dodając do nich zmielone igły sosny, które również są źródłem olejków eterycznych i garbników. Maść sprawdza się również jako środek łagodzący bóle reumatyczne i mięśniowe, zakwasy, siniaki i uderzenia oraz odczyny po ukąszeniach owadów. Pomaga w stanach zapalnych ścięgien i więzadeł, wrastających paznokciach i nagniotkach. Stanowi również rozwiązanie w przypadku trudnych do wyleczenia opryszczek, kurzajek, brodawek i grzybic.
Badania nad życicą sosnową
Fińscy naukowcy z wydziału ortopedii i traumatologii Szpitala Uniwersyteckiego w Helsinkach w pracy naukowej z 2013 roku pod tytułem „Coniferous resin salve, ancient and effective treatment for chronic wounds – laboratory and clinical studies” (ang. „Żywice drzew iglastych, przestarzała i efektywna terapia trudno gojących się ran – opracowanie laboratoryjne i kliniczne) zamieścili efekty swoich badań nad żywicą sosnową. Potwierdzili skuteczność i bezpieczeństwo stosowania kosmetyków naturalnych opartych na żywicy sosnowej w leczeniu trudno gojących się ran, oparzeń, odleży, infekcji skóry i przewlekłych ran chirurgicznych.
Comments
Nie miałam pojęcia, że żywica sosnowa ma tak liczne właściwości. Wstyd się przyznać, ale borykam się z łuszczycą… niewiele maści i leków mi pomaga. Może warto aby spróbować czegoś naturalnego.